sobota 31. července 2010

Johnny Cash



Johnny R. Cash (26. února 1932 Kingsland, Arkansas – 12. září 2003 Nashville) byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslavil se především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků dvacátého století.

Proslavil se nejen svým černým oblečením a skromným pozdravem při zahajování svých koncertů „Hello, I'm Johnny Cash...“, ale je držitelem mnoha ocenění. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a stal se nejmladším umělcem, který byl uveden do Country Music Hall of Fame.

Mezi nejznámější písně, které nesou jeho rukopis, patří jeho prvotiny ve stylu country a rockabilly, „Hey Porter“ nebo „Cry, Cry, Cry“, „Folsom Prison Blues“ tvořící jeho image desperáta, hity „I Walk the Line“, „Ring of Fire“ a „Man in Black“, žertovná „A Boy Named Sue“, „Jackson“, duet s jeho druhou ženou, June Carter Cash z Carter Family, ale také cover verze rockových písní jako „Hurt“, nebo „Personal Jesus“. Tématy mnoha Cashových písní, především pak těch z konce kariéry, jsou smutek a bolest, ale také naděje a vykoupení.

Dětství

Narodil se jako J. R. Cash v Kingslandu v Arkansasu manželům Rayovi a Carrie (rozené Riversové) Cashovým a vyrůstal v Dyess v Arkansasu, měl šest sourozenců.

Rodiče mu dali jméno „J.R.“, protože se prý nemohli na žádném jménu shodnout, pouze na iniciálách. Během služby u Letectva Spojených států nemohla armáda přijmout J.R. jako jméno, přijal proto jméno John R. Cash. V roce 1955 si zvolil pseudonym Johnny Cash.

Jako dítě musel pracovat na bavlníkové plantáži, která byla několikrát zatopena. Osobní a sociální problémy jeho rodiny za hospodářské krize se projevily v některých jeho písňových textech. Povodeň na farmě jej inspirovala k napsání „Five Feet High And Rising“. Roku 1944 byl jeho bratr Jack stažen kotoučem cirkulárky, se kterou pracoval, a ta ho téměř rozřízla na dvě části. Než zemřel, trpěl více než týden, během kterého měl prý zjevení andělů a nebe. Johnny si bratrovu smrt dával často za vinu a říkal, že se mu bratr zjevuje ve snech.

Už jako velmi malý začal zpívat. Byl ovlivněn především irskou muzikou z rádia, a také gospelovou muzikou.

Mládí

Na střední škole zpíval v rozhlasové stanici KLCNV, po střední škole ve studiu nepokračoval, místo toho začal pracovat v detroitské automobilce. V roce 1950 nastoupil do armády, k bezpečnostní složce Letectva Spojených států. Seznámil se také s katoličku Vivian Liberto, záhy však byl armádou povolán do německého Landsbergu, kde měl za úkol dekódovat ruské vysílání z Morseovy abecedy. S Vivian si tak mohl jen dopisovat.

Po návratu z Německa, v roce 1954 se Johnny a Vivian vzali. Měli spolu čtyři dcery: Rosanne (1955), Kathleen (1956), Cindy (1959) a Taru (1961).

Počátek kariéry


Poté, co se Cash s manželkou Vivian roku 1954 přestěhoval do Memphisu v Tennessee, živil se jako podomní obchodník. Po večerech však začal hrát spolu se skupinou The Tennessee Two (později přejmenovanou na The Tennessee Three). V roce 1955 vydal producent Sam Phillips v Sun Records jeho první nahrávky „Hey Porter“ a „Cry, Cry, Cry“, které se setkaly s takovým úspěchem, že se Cash mohl začít naplno věnovat kariéře zpěváka.

Nahrávka „Folsom Prison Blues“ se umístila mezi Top 5 v country hitparádě, a jeho velký hit „I Walk the Line“ dosáhl v roce 1956 prvního místa v žebříčku country. Roku 1957 následovala píseň „Home of the Blues“. Cashova kariéra začala strmě růst. Ještě téhož roku se stal prvním umělcem Sun Records, který nahrál dlouhohrající desku, vystupoval v Grand Ole Opry, show Eda Sullivana i v Carnegie Hall. V roce 1958 opustil malou nahrávací společnost Sun a uzavřel lukrativní smlouvu s Columbia Records, která mu za podpis slíbila 50 000 dolarů. Tam se také jeho singl „Don't Take Your Guns to Town“ stal jedním z jeho dalších hitů.

Na počátku šedesátých let koncertoval s Carter Family, v níž byly také Anita, June a Helen Carterovy.

Image desperáta

S jeho stoupající popularitou v šedesátých letech začaly i jeho problémy s drogami. Cash propadl alkoholu a stal se závislý na amfetaminech a barbiturátech. Krátce sdílel byt v s Waylonem Jenningsem, který byl na amfetaminech silně závislý. Během koncertování užíval stimulanty, aby vydržel vzhůru. Drogy měly negativní dopad na jeho chování. Často byl nervózní a reagoval nevypočitatelně. Cash sám později přiznal, že vyzkoušel snad každou drogu.


Vzrůstající závislost zatím ale nepoznamenala Cashovu tvořivost. Jeho provedení hitu „Ring of Fire“ dosáhlo úspěchu jak v country žebříčcích, tak i v popových hitparádách.

Roku 1965 v Los Padres National Forest v Kalifornii začalo jeho auto hořet od přehřátého ložiska, což způsobilo lesní požár. Když se soudce Cashe ptal, proč požár způsobil, odpověděl: „Já to nebyl, ale moje auto, to je mrtvé, takže ho vyslechnout nemůžete.“ Požár zachvátil 2,06 km2, zničil porost na třech horách a zabil 49 z 53 hnízdících ohrožených kondorů. Cash na to reagoval: „Nestarám se o vaše zatracený žlutý káňata.“ Měl nejprve zaplatit 125 127 dolarů, ale nakonec musel zaplatit jen 82 001 dolarů.

I přes jeho občasné problémy se zákonem a image desperáta Cash nikdy nebyl odsouzen k odnětí svobody. Sedmkrát byl sice zadržen, ale vždy byl internován nejdéle na jednu noc. Roku 1965 byl dokonce v El Pasu v Texasu zadržen protidrogovým oddílem. Ten ho podezíral z pašování heroinu z Mexika. Policie nalezla v jeho kytarovém pouzdře narkotika, ale jednalo se pouze o léky na předpis, nikoli o nepovolené drogy. Cash nakonec vyvázl s podmínkou. Téhož roku byl jedné noci zadržen v Starkville v Mississippi za vniknutí na cizí pozemek, kde chtěl trhat květiny.

V polovině šedesátých let vydal několik konceptuálních alb jako Bitter Tears (1964) a Ballads Of The True West (1965), zároveň ale jeho drogová závislost dosáhla vrcholu, což vedlo k rušení některých koncertů, ale také k rozvodu s jeho první ženou v roce 1967.

Folsom Prison Blues a koncerty pro vězně

Na konci padesátých let Cash začal koncertovat ve věznicích, tyto koncerty byly zaznamenány na živých albech At Folsom Prison (1968) a At San Quentin (1969). Nahrávka ze San Quentin obsahuje hit „A Boy Named Sue“ od Shela Silversteina. Kromě věznic v USA navštívil Cash roku 1972 vězení v Österåker ve Švédsku. V roce 1973 byl vydán záznam På Österåker (V Österåker), mezi písněmi zde Cash mluví švédsky.

Muž v černém

Cash obhajuje reformu vězeňství při setkání s Richardem Nixonem v roce 1972.

V letech 1969 až 1971, měl Cash svůj televizní pořad The Johnny Cash Show na stanici ABC. Každý díl otevírali The Statler Brothers, nedílnou součástí byla také Carter Family a Carl Perkins. Jeho hosty byli například Neil Young, Louis Armstrong, James Taylor, Ray Charles, Eric Clapton nebo Bob Dylan. Dylana poznal Cash v polovině šedesátých let a později se stali přáteli a nazpívali spolu duet na Dylanově countryovém albu Nashville Skyline. Dalším umělcem, kterému The Johnny Cash Show pomohla v kariéře, byl začínající textař Kris Kristofferson. Cash odmítl změnit text Kristoffersonovy písně Sunday Mornin' Comin' Down, jak to po něm chtělo vedení televize kvůli narážce na marihuanu.

Prolínání rock and rollu, rocku, folku, country a soulu, ke kterému v show docházelo, významně ovlivnilo další vývoj populární hudby.

V roce 1971 vysvětlil v písni „Man in Black“ („Muž v černém“), proč pořád nosí pro něj typické černé oblečení:


We're doing mighty fine I do suppose
In our streak of lightning cars and fancy clothes
But just so we're reminded of the ones who are held back
Up front there ought to be a man in black. “


Cash a jeho kapela původně nosili černou, protože to byla jediná shodná barva, kterou měly jejich kostýmy. Z počátku kariéry nosil i barevné oblečení, ale černou si oblíbil jak na pódiu, tak i mimo něj. Kromě politických důvodů byla černá vždy jeho oblíbenou barvou. Tmavé uniformy jsou dodnes mezi americkými námořníky, jejichž košile, kravata a kalhoty jsou úplně černé, známy jako „Johnny Cashes“.

V polovině sedmdesátých let začala Cashova popularita upadat, přesto se prodalo 1,3 milionů kusů jeho první autobiografie nazvané Man in Black, která vyšla roku 1975. Druhá autobiografie s názvem Cash: The Autobiography vyšla v roce 1997.

Jeho přátelství s kazatelem Billy Grahamem vedlo ke spolupráci na filmu o životě Ježíše Krista The Gospel Road. Cash byl spolutvůrcem textu a také vypravěčem. V průběhu sedmdesátých let se také objevoval například v každoročním vánočním speciálu stanice CBS. Zahrál si také v seriálu Columbo a se svou ženou se objevil i v jednom z dílů seriálu Little House on the Prairie. V miniseriálu North and South si zase zahrál bojovníka proti otroctví Johna Browna.

Cash se přátelil se všemi prezidenty Spojených států, počínaje Richardem Nixonem, a zvláště pak s Jimmy Carterem. Nixonem byl roce 1972 pozván do Bílého domu. Prezidentská kancelář požadovala, aby zahrál „Okie from Muskogee“ (původně satirickou píseň Merle Haggarda o lidech opovrhujících těmi, kteří berou drogy a protestují proti válce) a „Welfare Cadillac“ (píseň zpochybňující poctivost příjemců sociálních dávek). Cash ale politické objednávce nevyhověl a zahrál „The Ballad of Ira Hayes“ (o domorodém veteránovi z druhé světové války, který byl po válce v Arizoně špatně přijat), „What is Truth?“ a „Man in Black“. Podle něj nebyly za odmítnutím Nixonových písní politické důvody, ale fakt, že písně neznal a nedokázal by je nacvičit.

pondělí 26. července 2010

Recenze: Počátek / Inception


Nový film režiséra Christophera Nolana nás zavede do našich snů, a nabídne sugestivní úvahu o nebezpečích číhajících v našem podvědomí.

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio), který je stíhán v USA pro podezření z vraždy své manželky je světová špička v oblasti, která se dá pospat jako "mentální špionáž". Co si pod tím máme ale představit? Ve filmu bude Cobb a jeho pomocníci vstupovat lidem do snů pomocí speciálního zařízení a získavat v nich důležité informace, myšlenky či nápady.

To do doby než se jim jedna zakázka nepovede a jsou nachytáni Japonským multimiliardářem a vlivným šéfem nadnárodní korporace Saitem (Ken Watanabe). Saito se nabídne, že smaže trestní rejsřtík Cobba aby se mohl vrátit ke svý dětem do USA, když pro něj proniknou do mysli dědice konkurenční společnosti Roberta Fischera (Cillian Murphy). Cílem ale nebude brát ale naopak dávat a to konktétně vnuknout myšlenku že musí po zdědění nechat rozpadnout společnost svého otce Maurice Fischera (Pete Postlethwaite), který je na smrtelné posteli. První část plánu, ve které Fischera unesou a uspí proběhne hladce, avšak po vniknutí do jeho mysli se objeví problémy v podobě ozbrojené ochranky, která ji střezí v případě právě takových pokusů.Tím se vše zkomplikuje a akce se mění v holý boj o přežití.

Během první více jak hodiny filmu se při přípravě plánu vnuknutí seznamujeme s mechanismy fungování snového světa ve fascinující podívané, která využívá poznatků psychologie při zkoumání spánkových fází. Sen může mýt vrstvy a v každé další plyne čas pomaleji a navzájem se ovlivňují. Snaha vnuknout myšlenku vede k noření se do hned několika vrstev snové struktury, jež je řízena svou vlastní logikou. Nolan jako scénárista se nám ji snaží věrohodně přiblížit a splétá přitom abstraktní vize, v nichž popouští uzdu své fantazii.

Divák je zatažen do hry, při níž nemá jen pocit pasivního pozorovatele děje, ale někoho, kdo výsledný tvar svým pozorným vnímáním dotváří. Vyplatí se proto si všímat všech detailů, jejichž propracovanost oceníte zřejmě až při dalších zhlédnutích. Do té doby si možná budete připadat jako roztočený totem, pomocí něhož extraktoři detekují hranici mezi snem a bděním.

Zdroj: imdb.com

Koruna Česká


Koruna česká je v současnosti (od 8. února 1993, tedy od data měnové odluky) zákonnou měnovou jednotkou České republiky (se zkratkou Kč, mezinárodně CZK), jedna setina koruny se nazývá haléř (zkratka h). Od vyhlášení samostatnosti České republiky a Slovenské republiky 1. ledna 1993 existovala na základě vzájemné dohody měnová unie, v níž byla jako měnová jednotka v obou nástupnických státech Československa nadále používána koruna československá (se zkratkou Kčs, mezinárodně CSK). Název „koruna“ byl převzat z bývalého Československa, které ho převzalo z Rakouska-Uherska – rakousko-uherská koruna zde byla zavedena v roce 1892. Československo si pak poněkud překvapivě po získání nezávislosti název měny ponechalo (uvažovalo se např. o názvech frank nebo sokol), Rakousko naopak později název měny změnilo na šilink.

V roce 2003 byla ukončena platnost mincí o hodnotě 10 a 20 h, 31. srpna 2008 byla ukončena platnost mincí o hodnotě 50 h a bankovky v hodnotě 20 Kč

Historie

Československá koruna byla ustavena zákonem č.84 z 25. února 1919 na jehož základě byly mezi 3. až 19. březnem 1919 staženy a okolkovány rakousko-uherské bankovky, které byly postupně až do července 1920 vyměňovány za nové československé státovky. Prvním penízem nového státu byla 100 korunová státovka z 15. dubna 1919. Prvními mincemi byly 20 haléř a 50 haléř s ročníkem ražby 1921 vydané v únoru 1922. První korunová mince byla do oběhu uvolněna také v roce 1922. První skutečnou bankovkou (nikoli státovkou) byla 20 koruna s datem 1. říjen 1926, ale do oběhu se dostala až v roce 1927.

14. dubna 1920 byl přijat zákon o bance cedulové, který předcházel vzniku centrální banky, která však definitivně vznikla až 21. března 1926 a svoji činnost zahájila až 1. dubna 1926. Prvním guvernérem se stal Vilém Pospíšil, který byl do té doby vrchní ředitel Městské spořitelny pražské a byl též přítelem Aloise Rašína a přední finační odborník v zemi. Národní banka byla založena jako akciová společnost se základním jměním 12 000 000 USD ve zlatě rozděleným na 120 000 akcií. Československá koruna byla tehdy napojena na zlatý standard.

Poté byly vydány bankovky I. a II. série, které se v tu dobu řadily mezi nejkrásnější oběžné bankovky na světě. Spolupracovali na nich např. Alfons Mucha, Max Švabinský, Otto Gutfreund a mnozí další významní umělci. Mezi nejznámější výtvarníky mincí patřil tehdy Otakar Španiel.

Po obsazení českých zemí německými vojsky v březnu 1939 byla zrušena Národní banka Československá a nahradila ji Národní banka pro Čechy a Moravu, která začala vydávat protektorátní koruny a začala provádět měnovou politiku podle nařízení Reichsbank z Berlína. Říšská banka určila kurz 1 Říšska marka (RM) = 10 K, což bylo záměrné podhodnocení koruny, aby mohlo Německo zemi ekonomicky vysávat. Reálný kurz byl zhruba 1 RM = 6 až 7 K. Německá okupační moc zavedla povinné odvody pro Říši a národní banka musela na tzv. Girokonto odvádět peníze pro německé hospodářství a na vedení války. Koncem války bylo na tomto kontě zhruba 58 miliard K, které představovaly značný zdroj inflace. Dále musela banka odevzdat 45,5 tuny měnového zlata deponovaného v Praze a ve Švýcarsku. Navíc pro zprostředkování plateb za německé občany byl zřízen zvláštní účet u Reichsbank, kde se peníze vyrovnávaly v kurzu stanoveném Říšskou bankou nebo nebyly vyrovnány vůbec. Tyto zásahy a finanční vyčerpávání země vedly k růstu inflace a rozmachu černého trhu. Tyto jevy musely být po válce složitě odstraňovány. Exilová československá vláda v Londýně podepsala v roce 1944 zakládající listinu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Tyto smlouvy podepsala delegace pod vedením ministra financí Ladislava Fierabenda v Bretton Woods v červenci 1944.

Po druhé světové válce byla 1. listopadu 1945 provedena měnová reforma, která řešila problém, že na území Československa kolovalo příliš mnoho platidel - kromě pěti měn (protektorátní, říšskoněmecká, slovenská, maďarská a polská) i různé vojenské poukázky. Tato reforma byla navíc spojena se znárodněním klíčových bank a podniků podle Benešových dekretů. Situace se částečně stabilizovala, ale nadále byl v zemi hospodářský chaos z důvodu znárodnění a nového postavení klíčových firem v průmyslu. Po únoru 1948 nastalo další znárodňování průmyslu.

Mince a bankovky české koruny - seřazeno podle hodnoty od nejnižší

Haléř = 1 setina Koruny

  • 10h = 10 haléřů: průměr: 15,5 mm; síla: 1,7 mm; 0,6 g; slitina: 990 dílů hliníku, 10 dílů hořčíku, nemagnetická; hrana: kulatá, hladká; návrh: Jiří Prádler; Platnost skončila 31. 10. 2003


  • 20h = 20 haléřů: průměr: 17 mm; síla: 1,7 mm; 0,74 g; slitina: 990 dílů hliníku, 10 dílů hořčíku, nemagnetická; hrana: kulatá – vnitřní strana okraje ve tvaru sedmihranu, vroubkovaná, 90 vroubků; návrh: Jaroslav Bejvl; Platnost skončila 31. 10. 2003

  • 50h = 50 haléřů: průměr: 19 mm; síla: 1,7 mm; 0,9 g; slitina: 990 dílů hliníku, 10 dílů hořčíku, nemagnetická; hrana: kulatá, střídavě hladká a vroubkovaná, vždy šest plošek hladkých a šest vroubkovaných po 7 vroubcích; návrh: Vladimír Oppl; Platnost skončila 31. 8. 2008

  • 1Kč = 1 koruna: průměr: 20 mm; síla: 1,85 mm; 3,6 g; slitina: ocel galvanicky pokovená niklem, magnetická; hrana: kulatá, vroubkovaná, 80 vroubků; návrh: Jarmila Truhlíková-Spěváková;  velké hodnotové číslo nad svatováclavskou korunou

  • 2Kč = 2 koruny: průměr: 21,5 mm; síla: 1,85 mm; 3,7 g; slitina: ocel galvanicky pokovená niklem, magnetická; hrana: jedenáctihran, zaoblená a hladká; návrh: Jarmila Truhlíková-Spěváková; velkomoravský gombík s ptačím motivem

  • 5Kč = 5 korun: průměr: 23 mm; síla: 1,85 mm; 4,8 g; slitina: ocel galvanicky pokovená niklem, magnetická; hrana: kulatá, hladká; návrh: Jiří Harcuba; Karlův most

  • 10Kč = 10 korun: průměr: 24,5 mm; síla: 2,55 mm; 7,62 g; slitina: ocel plátovaná a galvanicky pokovená mědí, magnetická; hrana: kulatá, vroubkovaná, 144 vroubků; návrh: Ladislav Kozák; dvě verze Brno, nebo část hodinového strojku



  • 20Kč = 20 korun: průměr: 26 mm; síla: 2,55 mm; 8,43 g; slitina: ocel plátovaná slitinou mědi a zinku v poměru 750:250 a galvanicky pokovená slitinou mědi a zinku v poměru 720:280, magnetická; hrana: třináctihran, zaoblená a hladká; návrh: Vladimír Oppl; dvě verze sv. Václav, nebo část astrolábu


  • 20Kč = 20 korun: bankovka. Šířka: 128 mm; výška: 64 mm; Konec platnosti 31. 8. 2008; Přemysl Otakar I.

  • 50Kč = 50 korun: průměr: 27,5 mm, z toho střed 17 mm; síla: 2,55 mm; 9,7 g; slitina: bimetalická mince, materiál ocel, ve středu plátovaná slitinou mědi a zinku v poměru 750:250, na mezikruží plátovaná a galvanicky pokovená mědí, magnetická; hrana: kulatá, hladká; návrh: Ladislav Kozák; Praha

  • 50Kč = 50 korun: bankovka. Šířka: 134 mm; výška: 64 mm; bankovka se už netiskne a později bude stažena z oběhu; Anežka Česká

  • 100Kč = 100 korun: Šířka: 140 mm; výška: 69 mm; Karel IV.

  • 200Kč = 200 korun: Šířka: 146 mm; výška: 69 mm; Jan Amos Komenský

  • 500Kč = 500 korun: Šířka: 152 mm; výška: 69 mm; Božena Němcová


  • 1000Kč = 1000 korun: Šířka: 158 mm; výška: 74 mm; František Palacký

  • 2000Kč = 2000 korun: Šířka: 164 mm; výška: 74 mm; Ema Destinová

  • 5000Kč = 5000 korun: Šířka: 170 mm; výška: 74 mm; Tomáš Garrigue Masaryk

Zdroj: wikipedia.cz; cnb.cz

neděle 25. července 2010

Airport Madness 3

Dnes je tu krátká recenze na hru od společnosti Big Fat Simulations která se zaměřuje na řízení letového provozu, tedy hry o řízení letového provozu.


Hru není třeba moc rozebírat, můžete volit mezi několika herními režimy. Kampaň, která zahrnuje posílání letadel na dráhu letiště a poté zpátky do vzduchu, to se odehrává za různého počasí, ve dne, v noci, po třech nehodách hra končí. Dalším režimem je volná hra, nic vás neomezuje a hrajete jak chcete, no a pak jsou tu různé výzvy, kolik dokážete zaparkovat letadel, jak dlouho vydržíte bez nehody. Zajímaví je Multiple emergencies režim ve kterém se občas objeví letadlo s hořícím motore, neposlušný pilot, tornádo a podobně.



Po grafické stránce je hra dostačující nic z čeho se posadíme na prdel to tedy není ale pro potřeby hry to plně dostačuje. Po zvukové stránce je hra taky povedená, bohužel hudba má asi 5 minut a stále se opakuje dokola.



Hra je dobře provedená, dá se říci že je bez chyb a bugů, nicméně není to hardcore hra pro náruživé hráče ale na občasné zabavení stačí. Mé následující hodnocení neporovnávejte s normálními “velkými“ hrami ale spíše porovnání s různými Flash hrami na netu, protože tohle je tak trochu flash hra :). Určitě mě chápete; hodnocení: 9/10

Systémové požadavky:

  • Windows/MAC/Linux
  • Intel Pentium 4 a lepší nebo AMD Athlon XP a lepší 
  • RAM paměť shodná s požadavky OS
  • Grafická karta s podporou DX9c
  • 50 MB místa na HDD

Testováno na: to se posmějete  

  • Intel ATOM N270 1,6GHz
  • Intel 945 Express
  • 1GB RAM
  • Monitor 11"

verzi zdarma si můžete zkusit tady







Americký dolar



Americký dolar (v hovorové angličtině též buck nebo řídčeji greenie) je oficiální měna Spojených států amerických i některých dalších zemí (Panama, Ekvádor, Salvador a Východní Timor se tak rozhodly nezávisle, některé státy dřívějších amerických teritorií v Tichomořských ostrovech si po získání nezávislosti nepřijaly vlastní měnu), další státy pak mají svou měnu pevně vázánu na kurs amerického dolaru. Americký dolar je nejvíce používaná měna v mezinárodních transakcích, v mnoha ostatních státech je také široce používána jako bankovní rezerva. V dubnu 2004 bylo v oběhu téměř 700 miliard dolarů, z čehož asi dvě třetiny mimo Spojené státy. Důvodem je, že jej mnohé centrální banky drží společně se zlatem jako rezervu (hlavně v oblastech Blízkého východu).
















Definice amerického dolaru

Ve Spojených státech byl americký dolar zaveden 6. července 1785 a 2. dubna 1792 byl redefinován v rámci výnosu Mint Act (též Coinage Act of 1792). Ten jej definuje jako stříbrnou minci specifikované hmotnosti, ražený státní mincovnou. Spolu s dolarem definoval i zlaté mince, tzv. eagly. Hodnotu dolaru spjal s hodnotou stříbra a zlata v poměru:

1 USD = 371 až 416 grainů stříbra,
10 USD = 247 až 270 grainů zlata,


přičemž rozsah hmotností daných kovů závisel s jejich ryzostí. Stříbrné mince měly ve znaku zosobnění svobody (Liberty) a nápis „LIBERTY“; zlaté mince měly vyražený znak amerického orla (ta se nazývá Eagle). The Coinage Act spolu s mince jiných objemů (hmotností) – dvoudolar (double dollar nebo double eagle), půldolar (později fiftycent), čtvrtdolar (quater), „desetník“ (dime) a pěticent (five cents, nickel).

V roce 1834 byly v rámci zlatého standardu hmotnostní poměry upraveny na 23,2 a později 23,22 grainů. Svázání amerického dolaru se stříbrem trvalo do roku 1900, od té doby se pojil pouze se zlatem; nicméně, ražení stříbrných mincí pokračovalo až do roku 1969 (s přechodným obdobím od roku 1964, kdy bylo stříbro odstraněno ze čtvrťáků a desetníků a z 3/5 i z půldolarů). Zlaté mince byly z oběhu staženy po Velké hospodářské krizi v roce 1933, v rámci tzv. Gold seizure. Hmotnost zlata za dolar byla tehdy změněna na 13,71 grainů (tj. 35 dolarů za troyskou unci) a tento standard vydržel až do roku 1968. V roce 1945 vstoupil v platnost tzv. Brettonwoodský měnový systém, ve kterém hrál americký dolar roli světové měny a který cizím vládám zajišťoval jeho směnitelnost za zlato. Tento systém byl zrušen 15. srpna 1971. Spolu s ním ztratil dolar i vazbu na zlato, ale místo něj získal mezi lety 1973-2000 statut tzv. „petroměny“. Od 1. ledna 1975 vstoupil americký dolar do éry tzv. plovoucích (měnových) kurzů na měnových trzích. Nominální hodnota vůči troyské unci zlata od tohoto dne do současnosti vzrostla z 42,22 na přibližně 1000 USD/unci. Obdobně, kupní síla dolaru od roku 1913 (vznik Federálního rezervního systému) do současnosti klesla na tehdejší cca 4 centy.

Název a označení

Název dolar historicky pochází až z jáchymovského tolaru. Americký dolar se běžně označuje symbolem písmene S přeškrnutého jednou či dvěma svislými čarami – $. Kód amerického dolaru podle ISO 4217 je USD. Mezinárodní měnový fond také používá označení US$.

Zdroj: Wikipedia.cz

sobota 24. července 2010

Vlajka české republiky :)



Vlajka České republiky je podle zákona o státních symbolech ČR (3/1993 Sb.) jedním ze státních symbolů České republiky. Způsob používání stanoví zákon o užívání státních symbolů (352/2001 Sb., původně 68/1990 Sb.) na domácí i mezinárodní scéně. V rozporu s ústavním zákonem ČSFR o zániku ČSFR je od 1. ledna 1993 identická s vlajkou bývalého Československa. Od 13. března 1990 do 31. prosince 1992 měla Česká republika dvojbarevnou bíločervenou vlajku, která však byla v praxi užívána jen velmi sporadicky.

Bikolóra a trikolóra

Historickou vlajkou Čech byla bíločervená bikolóra, podobně jako u sousedního Polska. Tato bikolóra měla svou historickou tradici v královském (státním) vojenském praporu, využívající barvy (tzv. tinktury) erbu Českého království. Podle heraldických pravidel se na českém praporu objevovala na horní polovině bílá barva (symbolizující stříbrného českého lva) a na dolní polovině červená barva (symbolizující červené pole štítu). Proto se také tento český prapor nelišil od polského státního praporu (stříbrná orlice na červeném poli). Tato historická bikolóra v dobách národního obrození, kdy se začaly razit panslovanské myšlenky, začala pomalu ustupovat slovanské (fakticky ruské) trikolóře, která obsahuje (kromě červené a bílé) rovněž modrou barvu a vychází z nizozemské vlajky. Pro odlišení od ostatních trikolór, dělící své národní barvy ve vlajce do pruhů, bylo r. 1920 zákonem rozhodnuto, že pole přidané modré barvy bude mít tvar klínu, směřující do poloviny vlajky. Význam tohoto modrého klínu byl obvykle vykládán jako symbol Slovenska. Jiným výkladem je to, že tento "modrý trojúhelník" je jedním ze základních znaků svobodného zednářství, tedy hnutí, které hrálo v počátcích RČs významnou roli. Proti tomuto návrhu čs. vlajky se ihned zvedl odpor především katolické církve, stejně jako proti první emisi čs. bankovek, které s viditelnými zednářskými znaky vytvořil svob. zednář Alfons Mucha - na popud jiného zednáře, tedy ministra financí Aloise Rašína.

 


Sporná autorství

Kursa nebyl jediným člověkem, kterému se v minulosti připisovalo autorství české vlajky. V 60. letech se například všeobecně soudilo, že jejím autorem je akademický malíř Jaroslav Jareš. Rok po jeho skonu, na podzim 1968, přinesl časopis Reportér rozhovor s vdovou po domnělém autorovi. Ta se o autorství svého muže dozvěděla údajně náhodou v roce 1933, poté co využila odchodu svého muže do kavárny, aby mu jako obvykle udělala pořádek ve věcech. Když mezi starými kresbami nalezla i několik návrhů na státní vlajku, žádala po svém muži vysvětlení, a ten se jí k autorství, které doposud důsledně tajil, přiznal. Mezi ostatními Jarešovými návrhy figuroval např. husitský motiv s černým klínem a emblémem kalicha, jenž měl dle autorových představ propojovat bojové tradice husitské s legionářskými. Výsledný - a "vítězný" - modrý klín pak údajně znázorňoval barvu slovenských hor, neboť si Jareš jako krajinář tuto zemi oblíbil. Zpráva České vexikologické společnosti k určení autorství státní vlajky nicméně konstatuje, že v tiskovém sdělení ministerstva vnitra z roku 1920 není o Jarešovi žádná zmínka. Byť se na výstavách prací tohoto malíře od 60. let objevila kresba vlajky totožná s vítězným návrhem, není jisté, že vznikla skutečně před přijetím zákona o státní vlajce, a rozhodně neopustila malířův ateliér. Podle vexikologa Aleše Brožka, který se věnuje historii české vlajky, zas Jareš sice pravděpodobně došel ke stejnému závěru a stejné myšlence jako členové kolektivu znakové komise, nebyl však jejím členem, takže jej nelze pokládat za pravého autora.

Jiným pretendentem autorství vlajky byl americký Čech Josef Knedlhans, jenž se do Ameriky vystěhoval počátkem 20. století, byl aktivním Sokolem a údajně v roce 1918 vítal Masaryka po jeho příjezdu do New Yorku vlajkou s modrým klínem, podobnou té, jež byla přijata o dva roky později. Krom osobního tvrzení se však nedochoval žádný důkaz o pravosti autorova návrhu. Podle odborníků z dochované vlajky s modrým klínem nelze, podobně jako ve výše uvedeném případě, určit, zda byla vyrobena již v roce 1918, nebo až po přijetí zákona o státních symbolech 30. března 1920. Její exemplář byl do české muzejní budovy v Chicagu předán až v roce 1954 a rozměry jejího modrého klínu a poměr stran této vlajky navíc neodpovídají podobě přijaté roku 1920.


Samostatná Česká republika

Po zániku federativního Československa původní československou vlajku převzala Česká republika jako jeden z nástupnických států. Tento krok však byl v rozporu s dohodami mezi českou a slovenskou politickou reprezentací i s čl. 3 odst. 2 ústavního zákona č. 542/1992 Sb., o zániku ČSFR („Česká republika a Slovenská republika nesmějí po zániku České a Slovenské Federativní Republiky užívat státních symbolů České a Slovenské Federativní republiky.“).

Později bylo nedodržení této dohody českou stranou zdůvodňováno například tím, že vlajka federace již zanikla a tudíž je její podoba „uprázdněná“, popřípadě tím, že český zákonodárný sbor je dle svého usnesení č. 5/1993 Sb. svrchovaný a není vázán rozhodnutím FS ČSFR. Pro legitimizaci barev byla modrá barva interpretována jako barva jedné z historických zemí Moravy, která pod modrou barvou v historii vystupovala na bojištích.

Oficiální výklad významu barev a podoby vlajky není v zákonech obsažen. Modrá, červená a bílá samy o sobě jsou však jakožto státní barvy také státním symbolem, ač zákon nestanoví, jakými způsoby je lze používat. Červenobílá bikolóra je tradičním symbolem Čech, modrý klín býval někdy vykládán jako symbol Slovenska, po přisvojení vlajky Českou republikou jako symbol Moravy.

Zdroj: Wikipedia.cz

Americká vlajka



Vlajka má třináct vodorovných pruhů (sedm červených a šest bílých) a modrý kanton (o šířce sedmi pruhů), ve kterém je umístěných padesát bílých pěticípých hvězd v devíti řadách (střídavě po pěti a šesti hvězdách). Pruhy představují třináct původních zakládajících států Unie, hvězdy současný počet států Unie. Tato podoba vlajky byla přijata dne 4. července 1960, jedná se již o 27. verzi vlajky Spojených států. Vlajka se používá v poměru stran 10:19.


Historie


První americká vlajka (Grand Union Flag)

První americká vlajka s třinácti pruhy (Grand Union Flag, Congress Flag, Continental Colours) z roku 1775 se stala národní vlajkou USA již roku 1776, tehdy ale byl v jejím kantonu ještě britský Union Jack, který vyjadřoval skutečnost, že povstalci chtěli zůstat loajální k britskému králi. Britské východoindické společnosti ale vznikla z britské obchodní vlajky, na kterou bylo přidáno šest bílých pruhů. Dne 14. června 1777 kongres rozhodnul, že v kantonu budou hvězdy, které společně s pruhy budou symbolizovat počet členů federace. Ovšem po vstupu Vermontu a Kentucky do federace se zvýšil dne 1. května 1795 počet pruhů na patnáct. Hrozilo tak, že vlajka s velkým počtem pruhů bude zvláště na moři špatně rozlišitelná, a navíc byla výroba nových vlajek značně nákladná. Proto kongres přijal roku 1818 zásadu, že počet pruhů se vrátí na třináct, zvyšovat se bude pouze počet hvězd v kantonu a to vždy na státní svátek 4. července.

Podle legendy vyložil jednotlivé prvky vlajky sám George Washington tak, že hvězdy jsou sebrané z oblohy, červená barva z Anglie a bílé pruhy představují odloučení od mateřské země.

Vlajka USA se vztyčuje ve všech amerických závislých územích spolu s vlajkou OSN a vlajkou toho daného závislého území.

Jižanská Vlajka



Je symbolem národního konzervatismu, rebelství, vzdoru a otevřeného odporu vůči všemu nedobrému ve společnosti i ve světě. Často je zneužívána neonacisty jako symbol nadřazenosti bílé rasy. 13 jižanských států totiž chtělo zachovat morální, národní a společenské hodnoty a tradice, mezi které bohužel patřilo i otrokářství. Vlajku zprvu používali Punks jako symbol rebelství. Zanedlouho se začala vyskytovat i v hnutí Skinheads. Ti jí začali používat jako jeden ze znaků hnutí, poněvadž měli v podstatě stejné cíle (kromě rasismu a otrokářství samozřejmě). V současnosti skutečný význam vlajky není příliš známý, bohužel je více známá neonacistická verze jejího používání, což je nesmírná škoda. Tím lépe ale uděláme, jestliže o jejím skutečném významu dáme lidem vědět.

Je to vlajka Jižní konfederace v Americké občanské válce (1861-1865). Sever proti Jihu. Yankeeové proti Rebelům. Jinak je vlajka též zvaná Rebel. Prapor, pod kterým si asi většina lidí představuje vlajku Konfederace, ve skutečnosti nikdy nebyl používán jako státní symbol.. Hlavní motiv tvoří bíle lemovaný modrý kříž svatého Ondřeje nebo také "Jižní kříž" s hvězdami v ramenou. Kříž je umístěn na červeném poli a celá zástava má čtvercový tvar
Znaky konfederace jsou považovány některými lidmi jako znak otroctví.

úterý 20. července 2010

Video - Zásah hasičů

Nedávno zde  v Řitce proběhl velký zásah hasičů a my vám přinášíme exkluzivní video.


čtvrtek 8. července 2010

Team Fortress 2

Je tu Engineer update day 3

S novou mapou, která se jmenuje Hightower jedná se ok lasickou mapu kde 2 týmy musí protlačit svůj vozík do cíle dříve než ten druhý



více informací až si zahraju mapu Hightower
Poslední tři můžou získat Zlatý klíč
97/100

středa 7. července 2010

CZC.CZ

CzechComputer se nám rozjíždí a otevírá dalsí prodejnu. Tentokrát na Václavském náměstí.

Převzato z czc.cz:

CZECH COMPUTER otevírá své čtvrté prodejní místo, které ji situováno v Praze 1, Krakovské ulici 22, jen 100 metrů od Václavského náměstí. Oblíbený český internetový obchod s počítači a elektronikou CZECH COMPUTER tak vychází vstříc narůstajícímu počtu zákazníků, kteří preferují osobní vyzvednutí svého objednaného zboží. Otevírací doba nové pobočky je od pondělí do pátku, od 10,00 do 19,00 hod.

Prodejna funguje jako výdejní místo pro osobní vyzvednutí zboží, objednaného prostřednictví eshopu. Personál je zároveň vyškolen tak, aby dovedl poskytovat odborné poradenství v oboru výpočetní techniky a elektroniky na vysoké úrovni, zároveň zde bude možné vyřizovat případné reklamace.

Nová prodejna je, stejně jako všechny ostatní CZECH COMPUTER, vybavena objednávkovými terminály, na kterých mohou zákazníci realizovat objednávky zboží přímo na místě. Zboží, objednané na internetu do 16,00 hod je možné osobně vyzvednout ještě týž den, stejně jako si ho nechat přivézt kurýrem. V nové pobočce je možné kromě hotovostních plateb platit i pomocí platebních karet MasterCard a Visa. 

„Pro rozšíření počtu prodejních míst jsme se rozhodli na základě stále většího počtu nových zákazníků, kteří nemají dlouhodobé zkušenosti s internetovým nakupováním a kteří vyžadují osobní odběr zboží,“ říká Josef Matějka, majitel a ředitel společnosti CZECH COMPUTER. 


„Otevření dalšího výdejního místa v centru Prahy předcházelo otevření naší nové pobočky v Praze 5 u stanice metra Lužiny, jejíž prodejní výsledky za první tři týdny provozu nás utvrdily ve správnosti rozšiřování sítě kamenných prodejen,“ dodává Matějka z CZECH COMPUTER.

Czc.cz

Team Fortress 2

Engeneer update day 2
S druhým dnem updatu je tu Wrangler který nahrazuje pistol a s kterým můžete malé věžičce dát štít s 66% absorbcí veškerého střeliva které na ní letí taky s ním můžete ovládat věžičku samotnou, přibyla také pořádná kupa Achivementů a již včera nová brokovnice




Také přibyl nový Wrench pro engineera, umí měnit lidi ve zlato, ale je množstevně omezen
je jich k dostání jen 100
a už teď je jich mezi lidmi 59 takže jestli ho chcete rychle spusťte Team fortress 2 a začněte hrát, třeba se zrovna na vás obrátí zlaté štěstí

Wrench 59/100

úterý 6. července 2010

Team Fortress 2

Vyšel nový Update a to Engeneer Update



S novým updatem taky konečně začíná vycházet najevo odkud se vůbec vzaly vozíky a mapy a jak to celé začalo, v tédle době už TF2 jede po úplně jiných kolejích, původní tým nejspíš "zlatokopů" v sestavení jak ho známe zůstal, ale díky updatům se změnilo vybavení některých členů, a ze zlatokopů jsou ostřílení hoši.



Valve nám poskytl komiks v kterém je jasné, že všechno začalo na divokém západě a originální mapy jsou staré doly které už jsou dávno prázdné a jediné co zůstalo jsou věčné spory dvou týmů.